Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017

Ήττες για τον Πανναξιακό σε βόλευ & μπάσκετ

Μπορούσε να πάρει το ροζ φύλλο ο Πανναξιακός...
Δέκατη έκτη αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Νότο της Γ' Εθνικής και στο κλειστό της Πεντέλης οι φίλαθλοι του Πανναξιακού είχαν κερδίσει τη μάχη της εξέδρας πριν καν αρχίσει η αναμέτρηση…
Τζάμπολ και το παιχνίδι αρχίζει. Οι γηπεδούχοι του Χαρτοματσίδη είναι εντυπωσιακοί και με 10/16 τρίποντα (!!) στο πρώτο μέρος έχουν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγούνται με 10 πόντους λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου (21-11) ενώ με την έναρξη της 2ηςπεριόδου, οι παίκτες του Τάσου Βάβουλα που έχουν σε καλή μέρα τους…κοντούς Πολίτη – Τζίμη μειώνουν στον πόντο (24-23 αρχικά) και 34-32 (στη συνέχεια) και με την εξέδρα από τη πλευρά των φίλων της Νάξου να παίρνει …φωτιά. Όμως, οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 ξεφεύγουν και κλείνουν το ημίχρονο με +11 πόντους (52-41) με ένα δεύτερο δεκάλεπτο όπου σημειώνονται 58 πόντοι (!!!) και από τις δύο ομάδες, κάτι που σημαίνει ότι από άμυνα; Άστα να πάνε.
Όμως, στο δεύτερο μέρος, ο Πανναξιακός θυμάται τον καλό του εαυτό. Άμυνα έως …αίματος, και το παιχνίδι αλλάζει τροπή. Η μπάλα πλέον για να μπει στο καλάθι χρειάζεται αίτηση με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κομπλάρουν (σ.σ. είχαν 0/16 σουτ τριών πόντων στο δεύτερο μέρος)… Η διαφορά των +9 (59-50) και +8 πόντων (61-53) χάνεται στην τέταρτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους όχι μόνο να μειώνουν τη διαφορά (62-57) αλλά και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (65-66) με μία απόλυτη σιγή να βασιλεύει στο κλειστό… Όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Ένα γρήγορο 4-0, για να επανέλθει αρχικά η ισορροπία (69-65) και στη συνέχεια ένα καυτό τελευταία λεπτό με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο καλάθι (71-69) και να έχουν την τελευταία επίθεση. Όμως, ο Δαχρεντζής (έμεινε στους 4 πόντους) ήταν άτυχος… Σουτ από το τρίποντο για τη νίκη στα τελευταία δεύτερα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι… Και η 11η συνεχόμενη εκτός έδρας (τελευταία νίκη την 7ηαγωνιστική του 2ου γύρου πέρυσι στα Ηλύσια 60-53) είναι γεγονός… και πλέον κάθε παιχνίδι είναι τελικός…
Επόμενη στάση, η μάχη στο ΔΑΚ επί του Κάδμου Θηβών με τον οποίο έχει 0/3 νίκες στα χρόνια που βρίσκονται οι δύο ομάδες στην ίδια κατηγορία.

Πεντέλη – Πανναξιακός 71 – 69

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 31-27, 10-16, 09-12

ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσίδης): Γρατσιάτος 4, Λίτσο 15(3), Αποστολόπουλος 7 (1), Πορτελάνος, Καρούζος 14 (4), Κωνσταντάκος, Τσουπάκης, Μπίγκος 21 (1), Σαλτουρίδης 1, Μαλούκος 7.
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Βάβουλας): Πολίτης 17 (5), Σβορώνος 11 (1), Καλαβρός, Αρτσάνος, Γεωργιάδης 7 (1), Μάνο, Τζίμης 15 (1), Μάκαρης 4, Μάκος, Δαχρετζής 4, Καδηγιαννόπουλος 6 (1), Μυλωνάς 5.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής λυγίζοντας την αντίσταση του Πανναξιακού με 3-0 σετ.
O Ολυμπιακός με κεκτημένη ταχύτητα από την ευρωπαϊκή του επιτυχία επί της Τσανάκαλε μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει νικηφόρα το ντέρμπι με τον Πανναξιακό και να κλειδώσει ουσιαστικά την πρώτη θέση παίρνοντας διαφορά ασφαλείας από τον 2ο Παναθηναϊκό.
Ο προπονητής του ΟΣΦΠ δεν χρησιμοποίησε την Κατερίνα Γιώτα ενώ κράτησε εκτός του 2ου και 3ου σετ την Λαζάρεβιτς λόγω μικροενοχλήσεων.
Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο προβάδισμα στο 14-13 με καρφί της Χίπε. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο, έφτασαν στο 22-19 με την Εμμανουηλίδου και πήραν το πρώτο σετ με 25-21, μετά από 27’ αγωνιστικά λεπτά.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7 με τον Πανναξιακό να ακολουθεί στο σκορ χωρίς να αφήνει την ομάδα του Πειραιά να ξεφύγει έως το 13-14. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός με ένα εκπληκτικό σερί 9-0 πήγε στο 22-14 με τον Πανναξιακό να απαντάει με ένα σερί 6-0 πλησιάζοντας και πάλι στους 2 πόντους. Και πάλι όμως η ομάδα του Κοβάσεβιτς πιο συγκεντρωμένη κατάφερε να τελειώσει και αυτό το σετ με 25-21 γράφοντας το 2-0.
Στο τρίτο ( και τελευταίο) σετ, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε την κούραση του Πανναξιακού και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Νάξου, που πλέον βλέπει τον αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης κόντρα στον ΑΟ Θήρας, σε ένα παιχνίδι που ο νικητής του θα πάρει το εισιτήριο για το φαϊναλ φορ του κυπέλλου Ελλάδας

Γιώργος Ρούσης: «Θέλαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, αλλά δεν μας βγήκε. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, αυτό το αποτέλεσμα δεν επηρεάζει καθόλου τους στόχους που έχουμε θέσει στο πρωτάθλημα. Τώρα έχουμε μπροστά μας το ματς του Κυπέλλου που είναι πολύ σημαντικό για μας. Η Φρέσκο αγωνίστηκε παρά το πρόβλημα που είχε, αλλά δεν της βγήκε το παιχνίδι».

Τα σετ: 25-21 (27’), 25-21( 28’), 25-17 (24’)